Home
Friday, 09 December 2022
 
 
Muzejní noc v Brně Tisk
Napsal Ondřej Nečas   
Saturday, 20 May 2006
 V pátek 19. května 2006 se v Brně uskutečnila rozsáhlá společná akce výstavních institucí s názvem Muzejní noc. Otevřeny byly zhruba od šesti hodin večer až do půl jedné v noci všechny významné expozice a výstavy v celkem osmnácti objektech devíti muzeí a galerií včetně hradu Špilberku. Součástí akce byl také bohatý doprovodný kulturní program. Vzhledem k tomu, že není fyzicky možné stihnout projít všechny expozice v tak krátkém čase, vybrali jsme si to nejlepší z našeho pohledu.

 Naši pouť brněnskými výstavními institucemi jsme tedy zahájili v Technickém muzeu prohlídkou tamní expozice letecké a dopravní techniky, elektrotechniky a řemesel. Velmi poutavě byla nad hlavami návštěvníků umístěna dobová jízdní kola Kostitřas a motocykly Jawa a ČZ. Po celou dobu nám prohlídku zpříjemňovalo vystoupení Louis Armstrong revival se skupinou MH Band.

 Následoval strategický přesun do Moravského zemského muzea, kde byla tou dobou k vidění expozice Fauna Moravy. Jednalo se o zajímavý průřez faunou, které se na území Moravy vyskytovala v jednotlivých obdobích pravěku. Na tuto část plynule navazuje expozice zkamenělin ostatků, nástrojů, obydlí i pohřebišť pravěkých obyvatel dnešní Moravy. Cestou zpět od Moravského zemského muzea jsme na Moravském náměstí zhlédli a především slyšeli úryvek živého vystoupení krále rock´n´rollu Elvise Presleyho v podání Vladimíra Lichnovského.

 Na hradě Špilberk jsme se ocitli již za tmy, a tak jsme si užili výhled na osvětlené Brno. Dále jsme si zde alespoň z části prohlédli rozsáhlou expozici Muzea města Brna. Velmi působivou byla část obsahující sadu dvojic fotografií města Brna - každá dvojice zobrazuje shodné místo ve městě, avšak jedna z nich pochází z počátku 20. století a druhá ze současnosti.

Zlatým hřebem pro mě osobně byla jízda domů z Moravského náměstí. Využili jsme možnost prezentační jízdy historickým autobusem ze sbírek Technického muzea v Brně a svezli jsme se autobusem Škoda 706 RO - pravděpodobně jediným 100% funkčním exemplářem v ČR a možná i na světě. Svezení to bylo vskutku nevšední a autobusový dědeček si počínal jako za mlada. Vozil návštěvníky poctivě po celou dobu konání akce bez nejmenší závady.

 Škoda 706 RO byl odvozen od nákladního vozu Škoda 706R, jeho výroba je ohraničena roky 1947 - 1958, kdy byl vystřídán modelem Škoda 706 RTO. Byl vyráběn v těchto provedeních: městský, linkový a dálkový. Na svou dobu se jednalo o moderní velkokapacitní autobus trambusové koncepce. Nejprve byla jeho karoserie montována na podvozky typu Avia, potom na podvozky typu Liaz. Výroba autobusu probíhala na dvou místech – v závodu Avia Letňany a Karosa Vysoké Mýto. Pohonnou jednotkou byl šestiválcový vznětový motor o výkonu 135 HP. Vozidla se vyvážela téměř do všech zemí RVHP, některé exempláře byly vyvezeny i do Iráku, Bolívie a Egypta. (Zdroj: Wikipedie)

Další fotografie z Muzejní noci v Brně jsou k dispozici v sekci Fotogalerie.

K tomuto článku nebyl vložen žádný komentář.
Please login or register to post comments.
J! Reactions 1.09.01 • General Site License
Copyright © 2006 S. A. DeCaro
 
< Předch.   Další >
 
Top! Top!