Home
Friday, 09 December 2022
 
 
Kerinka (1999 - 2006) Tisk
Napsal Barbora Nečasová   
Thursday, 18 May 2006
 „Maltézský psík je maličký a křehký, ale také mimořádně inteligentní, bystrý a učenlivý. Tento okouzlující společník si svého pána dokáže nenápadně omotat kolem prstu. Chová se jako roztomilé, ale přeci jen trošku rozmazlené dítě. Nimrá se v jídle, bývá žárlivý a vyžaduje časté projevy lásky…“
 
Tento úryvek jsem četla v době, kdy s námi Kerinka bydlela již pátým rokem, a nestačila jsem žasnout nad jeho samozřejmou pravdivostí. Byla naším prvním psím společníkem a je nutno dodat, že s ní přišlo mnoho krásných okamžiků a životodárných povzbuzení v těžkých chvílích.

 Kerinka se narodila ve Vršovicích, malé vesničce nedaleko Opavy, jako poslední, nejmenší a nejslabší štěňátko z vrhu. Zázrakem překonala prvotní nesnáze a její velikost a vzezření roztomilého plyšáčka se postupně stalo její velikou zbraní, kterou pokořila i toho nejtvrdšího nepřítele. Nikdy bych nevěřila, že z výrazu psího čumáčku se dá vyčíst tolik lidského.

Všem svým čtyřem pánům, a někdy také poddaným, byla věrnou společnicí, která by za ně položila svůj vlastní život v případě ohrožení. Byla velmi bystrá a učenlivá, příkazy jako „sedni“ či „lehni“ se s vidinou voňavé odměny naučila téměř bez předchozí ukázky, avšak svou tvrdohlavostí mnohdy předčila i významné antické filosofy.

K ostatním příslušníkům své společenské třídy se často chovala až drze, nic si i přes svou nevýhodnou velikost nenechala líbit. Nejlákavější pro ni byla laškovní provokace zejména velkých plemen, při které nevědomky naplňovala význam rčení: „Když mě není vidět, ať mě alespoň pořádně slyšíte!“ Jen velmi málo psů si tak od ní vysloužilo přátelství bez postranních manévrů.

 Jejími oblíbenými místy k proběhnutí bylo především okolí naší chaty, kde se několikrát proběhla bez našeho vědomí a jejího svědomí a pak neskrývala své štěstí ze znovuobjevení, a také raduňský park, kde snad cítila blízkost svého rodiště a kde se, jak pevně doufám, bude vesele prohánět každým dnem, kdy už nebydlí s námi, ale pouze v nás.
 
Více snímků naší jedinečné Kerinky naleznete v sekci Fotogalerie.
K tomuto článku nebyl vložen žádný komentář.
Please login or register to post comments.
J! Reactions 1.09.01 • General Site License
Copyright © 2006 S. A. DeCaro
 
< Předch.   Další >
 
Top! Top!